Elma sirkesinin 8 faydası

Pastorize edilmemiş organik yollarla mutfakta kolayca kendinizin de yapabilceği elma sirkesi yüzyıllar boyunca bir çok hastalık için ve yaraların pansuman edilmesinde kullanılmıştır. İçerdiği potasyum, sodyum, klorür, fosfor, kalsiyum, bioflavonoid, pektin, magnezyum, bakır, A vitamini, B1, B2, B6, C ve E gibi vitaminler ve mineraller sayesinde 100’den fazla faydası tespit edilmiştir.

Bunlardan bazıları; saçları parlatır, alerji ve sinuziti hafifletir, vucüdun pH değerlerini düzenler, kepek problemini büyük ölçüde çözer, güneş yanıklarına iyi gelir, duş sonrası cilde uygulandığında besleyici krem görevi görür, midenin ekşimesini önler ve hatta diş lekelerini giderir.

Zayıf saçlara, prüzlü cilde balla veya suyla karıştırılıp uygulandığında çok etkili ve besleyici bir krem vazifesi gören elma sirkesi, doğrudan içecek olarak tüketildiğinde sindirim ve dolaşım sistemine en büyük yardımcı besinlerdendir. Organik olarak temin edilen elmaları doğrayıp bir kaşık yoğurt ve bir miktar su ile ağzı sıkıca kapatılmış bir kaba konulup 15 gün bekletildiğinde mayalanmış elma sirkenizi edinmiş olursunuz.