Susam Yağının Saçınıza 10 Faydası

Susam yağı saç tedavilerinde kullanılan en yaygın bitkisel ürünlerden biridir. Mutfakta lezzetli yemeklerin yanında saç derisi ve saçın yapısı için şifa verici özelliktedir. Susam yağı içeriğindeki E, B vitaminleri, magnezyum, kalsiyum, fosfor ve protein gibi minerallerle saçı kökünden güçlendirir ve besler.

Susam Yağının Saça Faydaları

1. Ağaran Saçları Onarır

Ağaran saçların onarılmasını ve saç renginizin canlanmasını istiyorsız susam yağıyla yapacağınız günlük saç masajı yeterli olacaktır.

2. Kafa Derisini Onarır

Kimyasal şampuan ve kremlerden tahriş olan kafa derisinin dolaşımını artıran susam yağı, cılızlaşan, kopan, dökülen saçların yenilenmesine daha hızla büyümesine yardımcı olur.

3. Kafa Derisini Güneşin Zararlı Işınlarından Korur

Kafa derisi üzerine uygulanan susam yağı güneşin zararlı UVA ve UVB ışınlarına karşı saçları ve kafa derisini korur, zararlı ultraviyole ışınların yol açtığı tahribatı önler.

4. Bitlenmeye Engel Olur

Susam yağının az bilinen bir özelliği de bitlenmelere engel olmasıdır. Saç diplerine uygulanacak susam yağı masajı sonrasında saçı herhangi bir şampuanla yıkadığınızda, antibakteriyel özellikte olan susam yağı kafa derisini mantar ve bakterilere karşı korur.

5. Saçtaki Nem Miktarını Düzenler

Saçtaki nem miktarını düzenler, kuruluğu önler.

6. Kepeğe Karşı Etkili Bir Çözümdür

Susam yağı kepeğe karşı etkili bir çözümdür. Susam yağı ile kafa diplerinize masaj uyguladıktan sonra saçınızı yıkamadan yatın, sabah saçınızı yıkayın. Bu uygulamaya 30 gün boyunca devam ettiğinizde kepek probleminden kurtulmuş olacaksınız.

7. Kuruluğu Engeller

Kök suyu, susam yağı ve limon suyundan yapacağınız karışımı saçınıza dairesel hareketlerle parmak uçlarınızla masaj yaparak yedirin. Akşam yaptığınız bu uygulamadan sonra saçınızı yıkamadan yatın. Sabah kalkınca saçlarınızı yıkadığınızda kuruluk probleminin çözüldüğünü göreceksiniz.

8. Parlaklık Verir

Bir kaç damla susam yağını elinize sürdükten sonra saçınıza sürdüğünüzde mükemmel bir parlaklık verir.

9. Saçınıza Canlılık Verir

Yaygın bir problem olan saç sönüklüğü için de susam yağı pratik bir çözümdür. Isınmış susam yağını başka bir kremle karıştırıp saçınıza uygulayın, en az bir saat bekleyip yıkayın. Sönüklük ve kuruluk vücudun sıvı eksikliğinden kaynaklanır. Her gün bol su içerek, taze meyve sebze tüketerek bu problemin üstesinden gelebilirsiniz.

10. Saç Dokusunu Gençleştirir

Saçın dokusunu gençleştirir. Hasar görmüş saçları onarır, kafa derisinde gevşeme sağlar. Bu sayede saç dökülmelerine engel olur. Badem yağı yada zeytinyağıyla karıştırıldığında maximum düzeyde verimli olur.

Neredeyse her türlü saç problemine karşı tek başına çözüm üretmeye yetebilecek nitelikteki susam yağına ilaveten saç dökülmesi problemine karşıda “Saç Dökülmesini Önleyen 10 Bitkisel Yağ” başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

0 0 oy
Puanla
6 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Saç dökülmesini önleyen 10 bitkisel yağ | Ajan Ajanda

[…] Susam yağının saça 10 faydası […]

ziya

benim bayan arkadaşımın saçları çok fazla yağlanıyo hergün saçını yıkamak zorunda kalıyo. tavsiyeniz. teşekkür ederim.

Umut

Saç dökülmesi çok kötü bir durum ya her yerden saç topluyorum kıyafetlerimin üzeri kıl dolu oluyor sürekli temizlememe rağmen evimin her yerinde bile kıl dolu kedimden çok benim kılım var resmen dökülme başladığından beri almadığım ürün evde karıştırmadığım bir şey kalmadı saçıma bir sürü şey denedim internette keratinin iyi geldiğine dair yorum falan gördüm makaleler okudum hemen araştırıp doğal olanını buldum liquid keratin alıp kullanmaya başladıktan sonra saçımda dökülme azalmaya başladı ve şuan hiç dökülme yok tabiki normal herkes de olduğu seviyede arada 1-2 tane dökülüyor ama önceki dökülmeye oranla dökülme yok diyebilirim sonunda kurtuldum ki sadece ben değil eşimde kurtuldu saç derisi görünmeye başlamıştı yeni saçlar çıkmaya başladı ve dökülme olmuyor artık onda da.

Seren

Saçlarım tararken falan çıtçıt kopuyor gerçi normalde de kopuyor dökülüyor hep tişörtlerimden falan belli oluyor. Benim saç köklerinden dökülmem de var ama az bu şekilde kopup düşen çok fazla bu yüzden saçlarım aşağı doğru indikçe azıcık kalıyor onlarda sert ve bakımsız görünüyor kuaförüm artık saçlarıma hiçbir şey yapmak bile istemiyordu o yüzden bütçen varsa liquid keratin al saçların toparlasın ondan sonra istediğin her şeyi yapalım diyince hemen aldım saçlarım şuan yumuşacık ne uçtan ne kökten kopan dökülen saç kalmadı o azıcık görünen kısmını da kestirdim zaten hızlı uzatıyor saçlarım daha yumuşak ve dolgun görünüyor keşke daha önce söyleseymiş şu liquid keratini.

xumar

Sampuanada susam yagi qata bilerik? Cavab verin. Lutfen